Vany - Kaldewei - Osvěžující zotavení těla a duše

Vířivá koupel urychluje regeneraci po sportovní činnosti a zesiluje tím značně tréninkový efekt. Kromě toho je perlivá koupel účinnou prevencí proti bolestivým následkům tréninku, jako je namožení svalů nebo přetažení. Osvěžující masáž čirou vodou a vzduchem zvyšuje dobrý tělesný pocit a touto aktivní relaxací zajišťuje duševní vyrovnanost.

Silné vodní paprsky proudí teplou vodou, vzpírají se na kůži a propracovávají se rázně až ke svalovině. Jemným tlakem opracovávají napnuté svaly až do jejich opětovného uvolnění a zvláčnění. Zároveň víří tisíce vzduchových bublinek okolo těla a stimulují jemně a perlivě celou pokožku. Vířivá koupel je celistvým prožitkem, který je často využíván ve špičkovém sportu pro své účinky podporující regeneraci. Mnozí sportovci jdou proto po závodě do vany, aby zajistili svému tělu zotavující přestávku, kterou tělo po velké tělesné námaze potřebuje. Sportovní lékaři, jako je berlínský lékař dr. Willi Heepe, člení výkonnost ve sportu na třetinu tréninku, třetinu výživy a třetinu odpočinku. Přesně v této oblasti pomáhají vířivé koupele rychleji napravit mikrozranění, proniknutí krve do svalů, ale i namožení svalů. Kromě toho dojde k uvolnění tkáně, k lepšímu místnímu prokrvení a k povzbuzení krevního oběhu. Výhodou vířivé koupele oproti masáži je individuálně nastavitelná intenzita: Sílu proudu a bublinek je možno nastavit zcela podle potřeby. Tak sahá stupnice možných účinků od jemného osvěžení až po silnou velkoplochou masáž kůže, podkoží a svaloviny. Co je u profesionálních sportovců běžnou praxí, doporučuje se i rekreačním sportovcům jak po vytrvalostních tak i po posilujících sportech.

Blahodárné i pro psychiku

„V lékařství se rozlišují sympatikotonní a parasympatikotonní efekty, tedy napínající a uvolňující vlivy, jimž jsme vystaveni. Měla by být nalezena rovnováha mezi těmito dvěma póly. V dnešní době jsou však lidé tendenčně vystaveni mnohem více napětím než uvolněním. Vířivá koupel znamená rychlejší odbourání stresu pro sportovce i normální občany", vysvětluje Heepe. Vedle osvěžení těla se tedy vířivá koupel navíc vyznačuje pozitivními efekty na psychiku. Mentální napětí povoluje, hlava se vyprazdňuje. Fenomén, který platí stejně pro ambiciózní běžce jako pro angažované duševně pracující. „Pozitivní účinek na dobrý duševní pocit je prokazován také hloubkovou psychologickou studií, kterou provedl z našeho pověření kolínský ústav "rheingold Institut", říká Martin Koch, vedoucí oddělení podnikové komunikace společnosti Franz Kaldewei GmbH & Co. KG. Podle této studie jde při vířivé koupeli méně o očistu těla, nýbrž mnohem více o uvolnění a regeneraci. Dotázaní spojovali s vířivou koupelí zvláštní pauzu s účinným uvolněním. Ve skutečnosti dochází v bublinkové koupeli k povzbuzení celé látkové výměny a kromě toho k zapojení vegetativního nervového systému: V mozku jsou vylučovány "hormony štěstí", které mohou celkově zvýšit pocit blaženosti. Když je ve vanách ještě spektrální diodové osvětlení, které bublající vodě dodá barvu, dojde k dalšímu zlepšení nálady, zejména v šerých dnech.